Ionizátory a duster boxy SMC pro rychlou neutralizaci statického náboje

Uveřejněno: 25.10.2017

 

Elektrostatický náboj vzniká při nedostatku nebo naopak při přebytku záporných iontů v obalu atomů na povrchu předmětu. K této nerovnováze může dojít například třením dvou různých materiálů o sebe, kontaktem s již nabitým materiálem nebo zasažením povrchu předmětu ionty. To má pak za následek takzvané "kopnutí", které zná jistě každý, například při vystupování z auta z auta či při doteku kovové kliky dveří. Toto kopnutí znamená vybití elektrostatického náboje. Takovéto vybití nemá na člověka žádný negativní vliv, ovšem může znamenat velké problémy při práci v laboratořích či ve výrobě. Zabránit tomuto jevu můžete pomocí ionizačního ventilátoru či vybíjecí komory.

Principem ionizátoru je proud vzduchu, který je rozdělen na kladné a záporné ionty. Ty jsou na vybíjeném předmětu přitahovány ionty s opačným nábojem a tím dochází k neutralizaci statického náboje. 

Ionizační ventilátory

Špičkové kompaktní ionizéry řady IZF dokážou neutralizovat statický náboj za méně než 0,5 sekundy a díky nastavitelné mřížce můžete naprosto přesně regulovat směr a úhel toku vzduchu, což vám umožňuje rychle odstranit statickou elektřinu na velkém prostoru. 

Do e-shopu>>>

Vybíjecí komory tvz. duster boxy

Duster boxy řady ZVB vám kromě neutralizace statické elektřiny odstraní z vybíjeného předmětu i prach, který je okamžitě a rychle odsáván ejektorem. Vybíjecí komory dodáváme ve dvou velikostech a jsou vhodné pro neutralizaci statického náboje z předmětů různých velikostí např. z laboratorních předmětů, elektroniky, kontaktních čoček, plastových předmětů apod.

Do e-shopu>>>

Jak elektrostatický náboj vzniká a jak se ho účinně zbavit se dozvíte ve videu z Živé laboratoře z letošního Laborexpa.