Historie kávy

Autor: Kristýna Panušková Uveřejněno: 04.11.2021

Máte rádi kávu? Ale víte, odkud pochází? Jak dlouho už ji konzumujeme?

Zaujaly nás totiž informace, které jsme dostali od Kristýny Panuškové. Napsala krásné pojednání o kávě: odkud pochází, jak se dostala do Evropy, jak se vyvíjel její název i chutě jednotlivých národů. A hodlá toto téma dále rozvíjet, tak se moc těšíme na další díl!

Káva patří mezi nejvíce konzumované nápoje na světě. Pro mnoho lidí, zejména ze západního světa, je pití kávy součástí životního stylu a každodenní zvyk. Pijeme ji z celé řady důvodů. K nim patří jednak krátkodobé stimulační účinky na paměť nebo pozornost díky obsahu kofeinu, jednak dlouhodobé zdravotní benefity, jako je pozitivní vliv proti výskytu různých onemocnění. Opomenuta by neměla být ani sociální úloha pití kávy a zejména pak její skvělá, charakteristická chuť a vůně.


Nejspíše každý z nás nějaký druh kávy již za svůj život ochutnal. Ale víte, odkud káva pochází? Jak dlouho už jí ve světě pijeme? 


Historie konzumace kávy je dlouhá více než tisíc let. Kávovník pochází z Etiopie, z provincie Kaffa. Zde nebyla káva konzumována jako nápoj, ale jedly se samotné kávové bobule. Samotný kávový nápoj byl připraven až o mnoho tisíc let později. První zmínky o konzumaci nápoje z kávovníku pochází z roku 575 z Jemenu, kam byla káva rozšířena z Etiopie. Rukopisy se zmiňují o nápoji jménem qahwa. Jedná se o arabský výraz, který označuje “povzbudivý nápoj”. Z tohoto slova je také odvozeno dnešní označení káva. První věrohodné zdroje o konzumaci kávy jsou až z roku 1454. 


Z Jemenu byla konzumace kávy v 15. století rozšířena do Mekky a Mediny a následně přes islámský svět do Persie, Turecka, Egypta a severní Afriky. Z Persie ze 16. století také pochází první zmínky o pražení kávy a o existenci kávového nápoje tak, jak ho známe dnes. 

Do Evropy byla přivezena cestovateli v roce 1615. První sazenice kávy získali Holanďané, kteří ji začali pěstovat ve svých koloniích. Od nich získali sazenice Francouzi, kteří začali kávu pěstovat na ostrovech Sandwich a Bourbon. Kvůli rostoucí oblibě kávy v Evropě bylo její pěstování rozšířeno do koloniálních zemí v Africe, posléze také do Portorika, na Kubu, Surinam, Sao Domingos a do Guianas, přes který bylo rozšířeno do Brazílie. Následně bylo tajemství Arabů rozšířeno do celého světa.

 

A víte, nebo si tipnete, který národ pije nejvíce kávy na světě? Zanedlouho vydáme další díl zajímavostí o tomto čarovném hořkém nápoji a tam se dozvíte i kde se konzumuje nejvíce.