Soutěž Hledáme Mladého chemika má své vítěze

Autor: Lucie Kuchtová Uveřejněno: 12.05.2020

Chemie je fascinující obor, kde se snoubí pravidla matematiky a fyziky spolu s chemickou výbušnosti a osobitostí. Mladí lidé, kteří se rozhodli proniknout do této vědní disciplíny, si zaslouží podporu a také obdiv. My v P-LABu jsme se rozhodli budoucí vědce a výzkumníky podpořit jako partneři soutěže Hledáme Mladého chemika.

My v P-LABu jsme se rozhodli budoucí vědce a výzkumníky podpořit jako partneři soutěže Hledáme Mladého chemika.

Co je to za soutěž? 

Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích ve spolupráci se svými partnery se rozhodly uspořádat chemické klání, které by žáky 8. a 9. tříd ZŠ skutečně bavilo. Cílem bylo  děti zaujmout soutěží, která by rozvíjela jejich tvůrčí schopnosti a chemii by představila i veřejnosti jako vědu hravou a zábavnou, praktickou i poetickou. Zviditelnila by ji jako disciplínu, která má budoucnost, protože skýtá široké možnosti studijního i pracovního uplatnění. A podařilo se.

Letošní velmi netradiční ročník kvůli coronavirovému stavu

Organizace letošního 13. ročníku neprobíhala v důsledku pandemie coronaviru zcela podle plánu. I přesto v ní soutěžilo téměř 19 000 žáků. Vyhlášení výsledků celostátního finále, které organizátoři naplánovali na 9. 6. 2020, se letos konat nebude. Cílevědomí a odhodlaní soutěžící přesto své projekty dotáhli až do finále. Jediné, co se jim bohužel nedostalo, byl zasloužený potlesk při vyhlašování.

Přední místa soutěží jednotlivců byla obsazena čistě v dámské režii. V nejprestižnější kategorii jednotlivců ze 34 finalistů zvítězila Markéta Poláčková z pardubické ZŠ Polabiny 3. Na druhé příčce se umístila Michaela Sajdlová ze ZŠ Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí. Třetí místo obsadila Anna Rezková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou.

Soutěže projektů se zúčastnilo dvanáct týmů základních škol, které se pokusily nápaditě zpracovat letošní téma „Chemik na stopě zločinu“. Prvenství vybojovala ZŠ Štefánikova Pardubice s projektem Po stopách královny Kleopatry. Jejich prezentace se vyznačovala zajímavým historickým exkurzem, dobovými kostýmy a zdařilým dramatickým ztvárněním.

Další disciplínou celostátní soutěže je soutěž o nejlepšího učitele, v té opět dominovaly ženy na všech stupních pro vítěze. Nejlepším pedagogem je Monika Hrabánková ze ZŠ Polabiny 3 Pardubice.

Poslední dílčí soutěží v Mladém chemikovi bylo vyhlášení nejlepší školy, která se těší přízni svých žáků, což letos suverénně vyhrála ZŠ Polabiny 3 Pardubice.

P-LAB u toho všeho samozřejmě nesměl chybět, byť ne jako soutěžící, ale o to s větší vervou jako partner soutěže. Fandíme všem nadaným, odvážným a pilným mladým chemikům a podporujeme jejich talent a aktivity všude, kde je to jen možné.